SEAT ALTEA XL

SEAT

Skúsenosti s autom Seat Altea XL. Napíšem niečo málo o aute SEAT ALTEA XL čo som si kúpil. Možno niekomu uľahčím výber auta a rozhodovanie 🙂

Nastal čas predať moje auto Škoda Fábia r.v. 2003, s ktorým som si užil, nenechalo ma  nikde, proste spoľahlivé auto. No s priateľkou sme mali jasno. Potrebujeme väčšie auto. Oči nám padali na rôzne značky,  poznáte to AUDI, ŠKODA, VW, SEAT to boli naše preferované nakoľko si to viem spraviť sám doma a diely sa dajú zohnať za dobrú cenu. Nakoniec sme začali pokukovať po aute SEAT ALTEA XL. Páčil sa nám vzhľad auta a celkovo sme mali s neho dobrý pocit. Na nové sme nemali tak sme pozerali po niečom staršom okolo roku 2008. Nakoniec sme si SEAT ALtea XL priviezli domov a boli sme nadšení, koľko priestoru nám tento SEAT bude poskytovať. Pozeral som viac po benzíne, ale na internete bolo veľmi málo ponúk a novšie TSI stáli o 4000euro naviac.  Takže ako tušíte mame doma ďalšieho dízlaka 🙂

Jedná sa o motor 1.9 TDI PD 77kW, je to veľmi pružný motor a SEAT Altea XL dokáže pekne rozhýbať 🙂 . Jediný problém ktorý vidím v spojení s motorom je  filter pevných častíc DPF „áno“ je to tá problémová súčiastka, ktorá sa nachádza vo výfukovom potrubí a nový DPF stojí 1400euro. Ak sa bude chcieť vyhnúť filtru pevných častíc DPF tak nekupujte SEAT ALTEA XL s označeným motora BLS. Od roku 2010 majú DPF všetky naftové motory.

SEAT ALTEA TDI

Spotreba motora sa pohybuje podľa toho ako jazdím cca 6,5L na 100km, jazdím väčšinou krátke trasy.

Komfort auta môžem porovnať aj s ostatnými značkami napr. ľudová ŠKODA OCTÁVIA 2 , ktorú sem tam mám ako firemné vozidlo.  Keď presadám zo ŠKODY do SEATa tak sa normálne teším na jazdu, nie že by oktávia bola zlá, ale proste SEAT má vyšší posed a v jeho kokpite sa cítim lepšie.  Technika v SEATe je v podstate tá istá ako v oktávii 2 len kasňa auta je španiel.  Aby som len nevychvaľoval, tak SEAT ALTEA XL ako aj krátka ALTEA majú jeden veľký problém a to v stieračoch.  Všimnite si na obrázku, ako sú riešené stierače, sú skované v A stĺpikoch a tam je ten kameň úrazu. Sneh v zime si stierače nahrnú  pod tie lišty, kde sa majú po dostieraní skovať.  Ak máte vyhrievané A stlpiky tak ste to vyhrali.

SeatAlteaXL stierace

Inak s autom sme maximálne spokojný. Dali sme vymeniť rozvody a všetky veci okolo motora, niečo som si porobil sám.  Opravoval som aj zadné okno pri vyťahovaní hore sa stále krížilo, ale stačilo malé našponovanie lišt v ktorých je okno vedené a všetko je OK. Ako rozmýšľate nad autom SEAT ALTEA XL tak kludne chodte do toho. Ak jazdíte krátke trasy a máte peniaze naviac tak chodte do benzínového motora, lebo všetky nové TDI máju už spomínaný DPF filter a ak nemáte skúsenosti s nejakou tou opravou a diagnostikou motora, tak by Vás to mohlo výjsť draho.

SEAT ALTEA XL = španielsky šarm a technológia VW.

 

 

Zdieľaj článok:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Časový limit je vyčerpaný. Znova načítajte kód CAPTCHA.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.