Test motorových olejov

Kvalitne spracovaný test motorových olejov

Nazdar chlapi ! Rozhodol som sa tu pridať nejaké veci. Snáď to pomôže zbúrať nejaké mýty, vnesie to trošku viac svetla do problematiky a možno sa aj v hlavách niektorých motoristov rozsvieti žiarovka, poprípade sa obohatia o nejaké nové technické poznatky.

Každopádne, pridávam tu odkazy na vyhodnotenia analýz použitých motorových olejov pri rôznych prevádzkových podmienkach a typoch automobilov. Jedná sa o analýzu infračervenou spektroskopiou. Grafy som tu nedával – zbytočné – len tabuľky.

1. testovaný olej je Valvoline Durablend 10W-40 použitý v Škode Felicia 1.3 MPI. Testovaná vzorka odobratá cca po 15 000 km. Auto používané prevažne na krátke trasy – mestský cyklus, časté štartovanie.

2. testovaný olej je Mobil 5W-40 použitý v Škode Superb 1.8 TSI. Vzorka odobratá cca po 15 000 km. Prevádzkové podmienky: mix mesto, okresky a diaľnice. Lepšie prevádzkové podmienky, zjavne lepší stav motora.

3. testovaný olej je Mogul Extreme PD 5W-40 použitý v Škode Fabia 1.9 TDI. Vzorka odobratá niekde medzi 10 000 a 15 000 km, presný údaj neznámy. Najhorší stav zo všetkých testovaných olejov – poukazuje na havarijný stav motora. Prítomnosť glykolu, obrovský nárast viskozity aj karbónových usadenín atď.

4. testovaný olej je Shell Rimula R6LM 10W-40 použitý v kamióne. Vzorka odobratá po 70 000 km. Stav oleja dobrý, avšak na hranici potreby výmeny (potvrdzuje odporúčaný výmenný interval). Prevádzkové podmienky ideálne – dlhé trate, ustálená rýchlosť, menej štartov, plynulé zahrievanie motora …

test motoroveho oleja 4

test motoroveho oleja 3

 

test motoroveho oleja 2

 

test motoroveho oleja 1

ČO Z TOHO VYPLÝVA:

– zabudnite na extrémne dlhé výmenné intervaly v osobných automobiloch
– oleje life-time sú utópia a nezmysel
– oleje longlife s predĺženými intervalmi výmeny sú vhodné pre použitie IBA V IDEÁLNYCH prevádzkových podmienkach. V žiadnom prípade nie sú vhodné pre bežné prevádzkové podmienky slovenského motoristu (nemyslím tým dané oleje ale nezmyselne dlhé výmenné intervaly) !!!!
– spolu s olejom vždy !! vymieňajte aj filter
– kontrolujte hladinu oleja
– všimnite si rozdielu vo vyhodnoteniach olejov použitých v osobných a v nákladnom vozidle – aký obrovský vplyv majú prevádzkové podmienky a veľkosť olejvej náplne na opotrebenie maziva !! Tie maličké olejové náplne v mnohých autách a neustály boj výrobcov o predlžovanie výmenných intervalov je z hľadiska opotrebenia motora veľmi nežaduci
– použitie nesprávneho typu oleja a predlžovanie výmenného intervalu má za následok nadmerné opotrebenie motora a zníženie životnosti a to rapídne !

AUTOR: Kubov9

Zdieľaj článok:

Jeden komentár k “Test motorových olejov”

  1. Dobry den, rád by som mal otazky ohladom tychto skusok. Mám diplomovu prácu zameranu na túto temu, a rad by som sa spytal ci by ste boli ochotný taketo skusky vykonat aj do mojej práce. Dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Časový limit je vyčerpaný. Znova načítajte kód CAPTCHA.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.