Výmena motorového oleja 1.9 TDI PD 77kW BLS

Ročne nenajazdím 15000 km čo je servisný interval výmeny oleja na mojom aute. Rozhodol som s teda meniť olej vždy pred zimou, aby malo na zimu auto nový olej. Fotky sú fotené z mobilu takže kvalita není dobrá, ale na popis stačia.

Na tento motor som potreboval olejový filter s tesnením originál, výpustný šrób originál,  4,3L oleja, norma VW507 00. Moje auto ma DPF takže iný tam dať ani nemôžem.  Ja som použil olej CASTROL EDGE, ale môžte kludne použiť aj iný čo splňuje túto normu VW50700.

vymena oleja 1.9 TDI BLS 1

 

Treba demontovať spodný plastový kryt motora

vymena oleja 1.9 TDI BLS 2

 

 

Po otvorení kapoty som musel demontovať aj vrchný kryt motora ktorý sa skladá z dvoch častí. Stačí ich vytiahnuť iba smerom hore.

vymena oleja 1.9 TDI BLS 3

 

Po demontovaní vrchného krytu motora vidím konečne aj držiak olejového filtra. Na demontáž zátky olejového filtra som potreboval veľkost orecha 32.

 

vymena oleja 1.9 TDI BLS 4

 

Zátku olejového filtra som vyšroboval, ale filter ešte nevyťahoval nechal som ho stiecť.

vymena oleja 1.9 TDI BLS 5

 

Pohľad na olejovú vaňu. Treba orech alebo nejaký kľúč s veľkosťou 19mm.  Výpustný šrob demontovať a nechať stiecť do nejakej záchytnej nadržky. Momentálne som mal po ruke 5L bandasku do ktorej som spravil dieru a olej mechal vytekať

vymena oleja 1.9 TDI BLS 6

 

Po demontovaní olejového filtra. Treba vymeniť vložku filtra a gumené tesnenie na zátke filtra.  Tesnenia vždy jemne potieram motorovým olejom.

vymena oleja 1.9 TDI BLS 7

vymena oleja 1.9 TDI BLS 8

vymena oleja 1.9 TDI BLS 9

 

Olejový filter namontujeme a dotiahneme. Pozor nedoťahujeme extrémne aby sme nepoškodili závit. Namontujeme výpustný šrób a doťahujme len s citom nepreťahujeme, aby sme nepoškodili hliníkový závit olejovej vaňe.  Nakoniec nalejeme motorový olej po vrchnú rysku mierky. Naštartujeme auto na chvíľku aby sa olej dostal do olejového filtra a do ostatných častí motora. Vypneme motor počkáme asi 5 minut a skontrolujeme hladinu oleja poprípade doplníme.

 

Zdieľaj článok:

3 komentáre k “Výmena motorového oleja 1.9 TDI PD 77kW BLS”

 1. Tak u teba by som olej nemenil, dovod 1 ked vyberies filter oleja tak na spodku ostane asi 1dc oleja ktory treba odsat 2 vypustna sruba sa dotahuje na predpisany moment 3 kde das vypusteny olej a vymeneny filter .

  1. Môj názor:
   1. Toho oleja v motore ostane viac(nikdy nevypustíš komplet)
   2. Áno presne má sa na moment. Ak máš cit v rukách tak to spravíš bez momentového. Niektorí ho nemajú, bohužiaľ.
   3. Samozrejme treba olej zlikvidovať do nebezpečného odpadu(ak nemáš možnosť tak smola, alebo vtedy nastupuje ľudská hlúposť).

 2. Kalsil ty magor !!! dnes som menil olej a po prvé vybral som filter a nebol tam žiadny olej a to z jedneho dôvodu že stečie dole do olejovej vane a to cez kanál naspodu filtra to že si si našiel v nádobke olej svedčí o zdravom stave tvojho motora,šróby doťahujem tiež len klúčom a nie momenťákom ,to nerobia ani v autorizovaných servisoch kam si dávaš vymeniť olej pravdepodobne ty !!! bol som svedkom že servisné intervaly sa robia aj tak že sa len poutierajú miesta kde by mal byť pravdepodobný zásah a ak budeš tvrdiť že po naliatí nového oleja bez toho aby si urobil preplach motora spoznáš rozdiel len tým že pozrieš na mierku či je olej čistý-(priesvitný a hlavne u dieselu) po 10 minutách bežania motora tak si svätec v obore servisu !!! a k tretiemu bodu sa vyjadril už ADMIN takže no koment. a mimochodom ADMIN pomohol si so svojim článkom istotne už veľa ľuďom ktorí si chcú svojho miláčika ošetriť sami a na 100 percent odviesť dobrú robotu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Časový limit je vyčerpaný. Znova načítajte kód CAPTCHA.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.