Výmena homokinetického kĺbu / manžety

Pri prejadze ľavou zákrutou , alebo vytočení kolies do ľava sa ozýval pukajúci zvuk , ale iba pri zábere kolies teda pri ťahu ( zošliapnutom plyne). Typoval som to na homokinetický kĺb , po zhodení kolesa sa naskytol pohľad na roztrhnutú manžetu.DSC_3084

Zvažoval som či vymením len manžetu a náplň klbu alebo celý kĺb , kedže sa ozýval z neho praskot tak som si povedal že ho vymením celý. Kĺb treba objednávať podľa VIN čísla z dôvodu toho že je ich veľa typov.Ja som zvolil značku SKF cena 40€ jedná sa VW Passat 1,9TDI 3BG.

DSC_3091    DSC_3092

K kĺbu dostanete samotný kĺb , manžetu , ségerovú poistku , 2x spona pásky , 2x mazivo , (alebo 1x ale rozdelíte si ho na 2x) vymedzovaciu podložku a vimedzovací kužeľ alebo ako to nazvať, a novú skrutku.

Nebudem písať aké potrebujeme náradie lebo u každého auta je to iné.Ako prvé si povolíme skrutku poloosi alebo teda kĺbu.Následne demontujeme koleso , nebudem sem písať že auto zabezpečime proti pohybu zdvyhneme ho atď , to by sme mali vśetci vedieť 🙂 DSC_3086

 

U môjho typu auta si demontujeme obidve vrchné ramená  ,nezabudnite na všetky skrutkové spoje nastriekať WD-40 ide to potom ľahšie.

DSC_3087           DSC_3088

 

DSC_3089

Kĺb vyberieme vonku z náboja kolesa , treba sa stým pohrať , ak to nejde môžeme zatočiť skrutku do kĺbu a jemne ho vybiť vonku.

DSC_3090

 

Teraz potrebujeme kĺb stiahnuť dole z poloosi , niekto ho proste vybije kladivom , ja som to spravil tak že som si našroboval skrutku naspať do kĺbu , KLB MÚSÍ BYŤ ZROVNANÝ S POLOOSOV , uťahovaním skurtky Vám kĺb pekne vyskoči vonku aby som nezabudol pred tým odstarníme spona pásky z manžety , ja som nemusel kedže som ju mal roztrhnutú.

DSC_3093         DSC_3094

 

Z poloosi odstraníme starú manžetu , podložky a poistný krúžok alebo segerovku, a očistíme poloos.

DSC_3095

Pripravíme si nový kĺb aplikujeme do neho jeden balíček vazelíny

DSC_3097       DSC_3099

Na poloos nasadíme novú manžetu , 2x podložky a positný krúžok , POZOR je nutné si zapamatať ako tam boli pred tým tie staré podložky.

DSC_3101                knp.7002180

Hneď si môžeme na tu užšiu stranu dať spona pásku , a tu nastáva menší problém , potrebujeme na to špecialné kliešte , odporúčam požičať si ich od niekoho , ja som možnosť nemal tak som pásku stiahol klasickými kliešťami na strihanie  vodičov.

Kĺb teraz nabijeme na poloos , tak isto potrebujeme ich mať v rovine , ide to ľahko , stačia 1-3 údery a je to , potom ho ešte skúsime rukami ťahať k sebe ak nepôjde je to ok.Potom do manžety aplikujeme druhé balenie maziva.

DSC_3103                 DSC_3102

 

Nasadíme manžetu na kĺb a zaistíme páskou.Kĺb vložíme do náboja kolesa , no pred tým ešte očistíme priestor pri ložisku kde budeme vkladať kĺb kde je snímač ABS …

DSC_3104      DSC_3105

 

Nahodíme vrchné ramená , dotiahneme kĺb , nahodíme koleso , náseldne dotiahneme poloos alebo kĺb , uťahovací moment si musí každý nájsť podľa svojho auta , ja som mal 190 NM + 180° tých 180 ° nebolo možne dosiahnuť , tak som to dotiahol podľa seba.DSC_3086

 

A teraz bonus pre tých čo potrebujú meniť iba manžetu :

O týždeň neskôr som sa rozohdol vymeniť manžetu na druhej starne keď že už som videl že je trochu popraskaná.Postup je ten istý iba to že musíme rozobrať kĺb , očistiť ho a zložiť naspať.

DSC_3080           DSC_3084 (2)

 

Potrebujeme si poznačiť vzájomné polohy , lebo ho musíme zložiť tak ako ako bol.Povyberáme guličky , a potom ho celý rozoberieme a očistíme trebarz benzínom , po očistení aplikujeme mazivo do klbu a zložíme ho , no a potom je už rovnaký postup ako pri výmene samotného klbu. Manžeta ma vyšla na nejekých 10-15€ k manžete dostanete všetko ako keď kúpite kĺb.Značka setu manžety bola SPIDAN.

DSC_3085 (2)        DSC_3090 (2) DSC_3093 (2)            DSC_3089 (2)

DSC_3096 (2)

Zdieľaj článok:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Časový limit je vyčerpaný. Znova načítajte kód CAPTCHA.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.