Chiptuning – áno alebo nie?

Neviete čo je to chiptuning(čiptuning) a čo sa pod týmto názvom skrýva?  Chiptuning je elektronická úprava softwaru v automobile. Jedná sa o premapovanie riadiacej jednotky motora ECU.  Aplikuje sa len na riadiacej jednotke motora a to úpravou softweru a následnej optimalizácii dát.  Preprogramovaním  ECU(riadiacej jednotky motora) sa menia vlastnosti motora, či už je to vyšší výkon, nižšie emisie a lepšia účinnosť paliva… všetko  samozrejme záleží aj od úpravy softweru. Niektoré vozidlá môžu byť chiptuningom citlivejšie na kvalitu paliva a niekedy  treba skrátiť aj servisné intervaly.

Pre:

Zvýšenie výkonu motora v celom spektre otáčok. Zníženie spotreby paliva, ak jazdíte dlhšie trasy peniaze za chiptuning sa Vám skôr vrátia.  Obiehanie ostatných vozidiel v premávke bude ľahšie a akcelerácia z miesta bude tiež lepšia a to z dôvodu zvýšeného krútiaceho momentu.  U preplnaných motorov s turbodúchadlom môže narásť výkon až o cca 30% a u nepreplnaných autmosferických motorov iba o cca 10%.

chiptuning

Proti:

Najhoršie proti je asi vtedy keď úpravu riadiacej jednotky robia ľudia neznalý problematiky. Iba nahrajú mapu a hotovo. Je im jedno v akom stave je motor . Vyhovejú zákazníkovy a nahrajú tam pre motor mapu  takú, aby dosahoval najvyšší výkon. No ale všetko má svoje úskalia. Ak s to preženie s chiptuningom tak môžu sa poškodiť niektoré drahé súčiastky na motore: TURBO a trpí ešte aj dvojhmotový zotrvačník(vlastne komplet spojka). Nehovorím o prevdovke a ostaných častiach….Tie sú tiež zasiahnuté vyšším výkonom a to z dôvodu prenášania väčšieho krútiaceho momentu na kolesá.

S chiptuningom musíte byť opatrný a hlavne úpravu ECU riadiacej jednotky motora treba zveriť profesionálom.

Chiptuning áno ale len s mierou 🙂

 

Zdieľaj článok:

Jeden komentár k “Chiptuning – áno alebo nie?”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Časový limit je vyčerpaný. Znova načítajte kód CAPTCHA.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.